Sieradzkie Centrum Kultury

wysoki kontrast | Wielkość

-A +A
p w ś c p s n
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 

Korzenie muzyki z Sieradzkiego

Celem projektu jest wzmacnianie tożsamości regionu sieradzkiego. Przedsięwzięcie ma za zadanie przybliżyć twórczość ludową, zgodnie z zasadą, iż muzyka ta będzie „żywa”, póki będą osoby, które ją rozumieją i znają.Kalejdoskop kulturalny
Zakres projektu:
- Produkcja albumu CD pn. „Skrzypce po sieradzku”, zawierającego repertuar wywodzący się z tradycyjnej sieradzkiej muzyki ludowej (skrzypce - Marta Cicha, ciachotki, bas).
- Organizacja warsztatów muzycznych pt. „Uczymy się grać na skrzypcach po sieradzku”,
skierowanych do osób chcących poznać tradycje muzyczne regionu i ludową „manierę” gry na skrzypcach.
- Organizacja koncertu promującego album „Skrzypce po sieradzku”. Jego celem będzie zainteresowanie mieszkańców regionu wartościami tradycyjnej kultury rodzimej oraz przełamywanie stereotypów i uprzedzeń w stosunku do muzyki ludowej.

Okres realizacji projektu: wrzesień – październik 2014 roku


Marta Cicha  z wykształcenia polonistka, muzykę ludową gra od 2000 r. czyli  od 17 roku życia.  Nauczycielami  jej byli skrzypkowie z regionu sieradzkiego, od których przejęła w sposób bezpośredni melodie i różne umiejętności: Tadeusz Kuźnik, z którym po raz pierwszy wystąpiła jako uczennica na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, ucząc się  od niego   zdobnikowania,  Józef Janczak, z którym grała z  w Zespole Obrzędowym z Chojnego i od którego przejęła charakterystyczny sposób gry  dwudźwiękami, Józef Tomczyk,  który  przekazał jej  swoistą technikę operowania smyczkiem,  Piękne melodie przejęła od Tadeusza Kraty i  Stanisława Pryka. Obecnie w dalszym ciągu przyswaja sobie stare kowołki mistrzów, ale już za pośrednictwem nagrań. Stąd w jej repertuarze są melodie Stanisława Ciołka i Wawrzyńca Pietrzaka, z którymi się nigdy nie zetknęła.

Niezwykle  pomocni w tej edukacji byli  tancerze z Zespołu Obrzędowego z Chojnego , zwłaszcza znakomite dwie pary -  Franciszka i  Eugeniusz Kaczmarkowie i Stanisława i Stanisław Kałuziakowie, dzięki którym  poczuła  żywioł   muzyki ludowej i nauczyła się    grać  pod nogę . Występuje, wiec zawsze z towarzyszeniem małego jednostronnego bębenka zwanego ciachotkiem

Marta Cicha jest wielokrotną laureatką Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. W 2000 r. – zdobyła nagrodę w konkursie „Duży- Mały” z Tadeuszem Kuźnikiem, w 2003 r. – III Nagrodę w kapeli ze Stanisławem Prykiem, w 2004 r.  nagrodę w konkursie „Duży – Mały”, jako mistrz  uczennicy Marty Bartos, w 2009 r. II Nagrodę  w kapeli z Eugeniuszem Kaczmarkiem  a w 2013 otrzymała nagrodę w kategorii muzyki rekonstruowanej. Dwukrotnie wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Słowiańskiej w  Wilnie,  gdzie przygrywał jej na  ciachotku  Jerzy Kaszuba.

Od 2000 r.  Marta Cicha gra dla Zespołu Obrzędowego z Chojnego, a od 2010 jest również skrzypaczką  Sieradzkiej Kapeli Ludowej działającej przy Muzeum Okręgowym w Sieradzu.

Poznane od starych mistrzów obecnie melodie przekazuje trzynastoletniej uczennicy Klaudii Klimczak z Chojnego.

W maju 2014 roku w Sieradzu na XIII Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej „Od kujawiaka do oberka” Kapela Marty Cichej  (Marta Cicha – skrzypce , Jerzy Kaszuba – ciachotek) otrzymali I miejsce w kategorii kapel autentycznych.

 

Nagrany album CD pn.”Skrzypce po sieradzku” zawierający repertuar wywodzący się z tradycyjnej sieradzkiej muzyki ludowej w wykonaniu Kapeli Marty Cichej , powstał w wyniku realizacji projektu pt. KORZENIE MUZYKI Z SIERADZKIEGO  finansowanego przez Łódzki Dom Kultury  i Sieradzkie Centrum Kultury.

Oto aktualny skład Kapeli Marty Cichej :

Marta Cicha – skrzypce

Magda Kowalczyk – basy

Jerzy Kaszuba – ciachotek

 W nagraniu w/w płyty brała również udział uczennica Marty Cichej - Klaudia Klimczak (uczennica Gimnazjum Gminy Sieradz).

 Album CD „Skrzypce po sieradzku” Kapeli Marty Cichej będzie dostępny dla miłośników tradycyjnej muzyki ludowej pod koniec września 2014 roku w Sieradzkim Centrum Kultury.

Zapraszamy również na Koncert Kapeli Marty Cichej w ramach  „Muzyki w dawnym Sieradzu” do Teatru Miejskiego w dniu 18 października 2014 roku o godz.18.00Marta Cicha z zespołemMarta Cicha z zespołem

 Marta Cicha z zespołem

 

 

 

Logotypy współorganizacji

Odbyło się u nas:

29 Października 2024

KINO TEATR

29 Października 2024

Wydarzenie dopołudniowe

27 Października 2024

KINO TEATR

Newsletter

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Rozwiń/zwiń okno Facebook