Sieradzkie Centrum Kultury

wysoki kontrast | Wielkość

-A +A
p w ś c p s n
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 

Koncert patriotyczny

11

Listopad 2022, piątek

Koncert patriotyczny

Koncert patriotyczny W HOŁDZIE DLA NIEPODLEGŁEJ

Dnia: 11 listopada 2022 r. (piątek)

Godzina: 16:00

Miejsce: Klasztor Sióstr Urszulanek

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1137384633613206/

Towarzystwo Śpiewacze „Cantate Deo” wraz z Sieradzkim Centrum Kultury oraz Prezydentem Miasta Sieradza zapraszają na koncert patriotyczny „W hołdzie dla Niepodległej”, który odbędzie się 11 listopada 2022 r. o godz. 16:00 w Klasztorze Sióstr Urszulanek w Sieradzu.

Wystąpią: Chór męski „Lutnia” z Warty, Chór Nauczycielski z Turku oraz Chór „Cantate Deo” z Sieradza.

                                                                                                                                                                     

Chór męski „Lutnia” z Warty:

W 1922 r. przy Ognisku Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warcie powstało Towarzystwo Muzyczne „Lutnia”.  Inicjatorem i dyrygentem sekcji chóralnej, grupującej wyłącznie mężczyzn, był Jan Cwendrych, nauczyciel śpiewu i muzyki w miejscowej szkole. Od początku chór „Lutnia” uczestniczył w życiu kulturalnym swojego środowiska, występując podczas lokalnych uroczystości państwowych, kościelnych. 27-28 czerwca 1936 r. chór wziął udział w Zlocie Śpiewaków Polskich w Warszawie pod patronatem prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Rydza-Śmigłego. Po Okresie II wojny światowej chór wznowił działalność 26 marca 1945 r. pod kierownictwem Jana Cwendrycha. Pierwszy występ w powojennej Polsce miał miejsce 22 lipca 1945 r. w czasie mszy polowej odprawionej na balkonie warckiego magistratu. Po śmierci Jana Cwendrycha (30 maja 1976 r.) chór prowadził Idzi Matyszczak, a następnie funkcję dyrygenta pełnił Jan Baranowski – organista w miejscowej parafii św. Mikołaja. W 1983 r. dyrygentem chóru został Andrzej Grześkowiak – również organista, późniejszy dyrektor PSM I st. w Sieradzu. Od września 2019 chórem dyrygują Dawid Ber oraz Kamil Gruszczyński.

Chór uczestniczył w Przeglądach Chórów Kościelnych we Włocławku, Wielkopolskich Spotkaniach Chórów Kościelnych w Kaliszu, a w 2006 roku w XIV Spotkaniach Chórów Męskich w Warszawie.  Na Festiwalu „Kolędy Świata” w roku 2002 zdobył główną nagrodę „Grand Prix”, a w 2006 I miejsce. Koncertował w Łodzi, Zgierzu, Pabianicach, Turku, Zduńskiej Woli, Sieradzu. Pieśni patriotyczne prezentował w Lengerich mieście partnerskim na zachodzie Niemiec. W 2007 roku Chór otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.

W styczniu 2021 r. Chór uzyskał Brązowy Dyplom w XVI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałem w Chełmnie.

W 2022 roku Chór obchodzi jubileusz 100-lecia swego istnienia. W marcu 2022 uzyskał złoty dyplom na Ogólnopolskim Festiwalu Akompaniamentu Liturgicznego i Muzyki Chóralnej we Włocławku, 12 czerwca br. wystąpił z jubileuszowym koncertem w Filharmonii Łódzkiej gdzie z rąk Marszałka woj. Łódzkiego odebrał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Victis” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

                                                                                                      

Chór Nauczycielski z Turku:

Chór Nauczycielski w Turku powstał w 1985 roku. Obecnie liczy 30 miłośników śpiewu i działa jako stowarzyszenie Turkowskie Towarzystwo Chóralne.

 Od początku istnienia chór brał aktywny udział w koncertach na terenie Turku z okazji uroczystości państwowych, kościelnych i lokalnych. Gościł na występach na terenie powiatu i województwa. Bardzo często występował z sukcesami na konkursach i przeglądach: w Wielkopolskich Dniach Muzyki w  Kole i Poznaniu, gdzie zdobywał Brązowe, Srebrne i Złote Koło , w  Poznaniu na Ogólnopolskiej Prezentacji Chórów Nauczycielskich - zdobył II miejsce.       I miejsce i Złotą Maskę Orfeusza  wywalczył w  Wielkopolskich Dniach  Muzyki w  Dusznikach Wielkopolskich. W 2016 r. zdobył III miejsce  na V Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Aleksandrowie Kujawskim. W 2018 roku wyśpiewał III miejsce na Przeglądzie Chórów w Sieradzu „ W hołdzie dla Niepodległej”

W 1993 r. chór  koncertował w  Niemczech i  we Francji. Uczestniczył w  Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Nauczycielskich               w Krośnie i w  Diecezjalnym Przeglądzie Chórów w Repertuarze Pasyjnym we Włocławku. Brał  udział w II Łódzkim Festiwalu Chóralnym. W 2011 chór miał cykl koncertów „ W hołdzie Janowi Pawłowi II” w Kole, Koninie, Turku i w Katedrze we Włocławku, wspólnie z Towarzystwem Muzyczno- Śpiewaczym „Lutnia” z Koła i Orkiestrą  KWB „Konin”.

 Od 2009 roku  chór jest w Turku gospodarzem przeglądu chórów „Muzyka Korzeni Europy”.

Chór współpracuje z organizacjami pozarządowymi i wspólnie koncertuje przy różnych okazjach, współpracuje z chórami  z Koła, Warty, Lichenia, Sieradza, Słupcy i uczestniczy w przeglądach i koncertach organizowanych w tych miastach. Występuje na uroczystościach patriotycznych, religijnych i okolicznościowych dla mieszkańców Turku, powiatu i województwa.

                                                                                              

Chór „Cantate Deo”:

Chór CANTATE DEO śpiewa już 37 lat. Założycielem i długoletnim dyrygentem był Idzi Matyszczak, obecnie chór prowadzi Przemysław Pawlak. Zespół skupia miłośników muzyki gotowych poświęcić bezinteresownie swój czas dla kultywowania tradycji śpiewu, ubogacania życia kulturalnego w środowisku, krzewienia kultury chrześcijańskiej  i narodowej.

Początkowo chór wykonywał utwory związane z kalendarzem liturgicznym w macierzystej parafii  w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu, gdzie nadal jest zawsze obecny podczas wszystkich ważniejszych uroczystości. Z czasem jego repertuar poszerzał się o pieśni patriotyczne, kompozycje oparte na muzyce ludowej, stawał się coraz bardziej ambitny, zawierając dzieła takich mistrzów jak Jan Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart, Haendel, czy Stanisław Moniuszko.

Zespół był wiele razy zapraszany do okolicznych świątyń, gdzie uświetniał śpiewem eucharystie, również transmitowane przez Telewizję Polonia, uczestniczy również w uroczystościach organizowanych przez lokalne władze i instytucje, a także w różnych wydarzeniach o charakterze kulturalnym i religijnym, również poza granicami powiatu czy województwa.

W 1991 r wykonywał, wspólnie z innymi chórami diecezji, oprawę muzyczną Mszy Świętej, podczas IV Pielgrzymki do Polski Papieża Jana Pawła II, a 11 lat później brał udział w audiencji w Castel Gandolfo. Kilkakrotnie śpiewał na Jasnej Górze w przeddzień Uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej, podczas Mszy Świętych odprawianych dla pielgrzymów.

Chór „Cantate Deo” wielokrotnie brał udział w konkursach i przeglądach chórów we Włocławku, Kaliszu, Turku, Warcie i w Sieradzu. Kilkakrotnie zostawał laureatem konkursów, a cztery lata temu zajął pierwsze miejsca w Festiwalu Kolęd i Pastorałek zorganizowanym w Koninie oraz  w Przeglądzie Chórów „W hołdzie dla Niepodległej” w Sieradzu.

W roku 2020 zespół wykonał oprawę muzyczną Eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie oraz w Bazylice św. Krzyża, transmitowaną przez Program I Polskiego Radia.

Chór, posiadający od kilkunastu lat status stowarzyszenia, jest autorem kilku projektów mających na celu wzbogacanie życia sieradzan poprzez wydarzenia kulturalne, takich jak: cykl koncertów „Muzyka łączy” czy festiwal i koncert „W hołdzie dla Niepodległej”, a także organizuje we współpracy z Sieradzkim Centrum Kultury warsztaty śpiewu chóralnego.

Odbyło się u nas:

26 Kwietnia 2025

Uwaga! Zmiana terminu spektaklu!

26 Kwietnia 2025

KINO

25 Kwietnia 2025

KINO

Newsletter

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Rozwiń/zwiń okno Facebook