Październik 2021, sobota
Sieradzki Maraton Filmowy
Sieradzki Maraton Filmowy
2 października 2021 (sobota)
Wstęp Wolny (ilość miejsc ograniczona)
Miejsce: Teatr Miejski (Sieradzkie Centrum Kultury)
Filmy:
16:00 „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”
18:00 „Kobieta”
Wydarzenie na facebook'u: https://fb.me/e/1LWKkcrq8
Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych. Zakrywanie ust maseczką – OBOWIĄZKOWE. Wszystkich uczestników prosimy o przestrzeganie o zasad oraz zachowanie bezpiecznej odległości 1,5 m przed, po, jak i w trackie trwania samego wydarzenia.
Zapraszamy na Sieradzki Maraton Filmowy "Sieradz Movie" organizowany przez Fundację Tak Czy Owak oraz Sieradzkie Centrum Kultury - to 4 dni projekcji, spotkań i warsztatów. Celem maratonu jest przede wszystkim otwarcie dzieci, młodzieży i wszystkich wpływających na ich edukację, na oświatowy charakter filmów - szczególnie tych, które wychodzą poza rozrywkowy charakter i łączą w sobie również walory edukacyjne, poruszają istotne społecznie tematy i uwrażliwiają. Tym razem Sieradz mówi... o znaczeniu edukacji w rozwoju człowieka, o jego drodze do spełniania marzeń i konsekwencji podejmowanych wyborów, o ekologii, niepełnosprawności, uchodźcach, historii II wojny światowej czy historii kobiet opowiadanej doświadczeniem 2000 mieszkanek 50 krajów na świecie. Sieradz Movie to również zaproszenie dla rodziców z najmłodszymi do kina. Kina, które oprócz komercyjnych opowieści ma także dla najmłodszych ciekawe, zaangażowane projekcje.
Sobota 02.10.2021
Godzina 16:00.
Rodzinna uczta dla najmłodszych. Seans dla rodziców i dzieci mniej więcej od 6 do 12 roku życia. Projekcja filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” poprzedzona będzie warsztatami i badaniami potrzeb kulturowych sieradzkich rodzin. Ale przede wszystkim to okazja to pokazania rodzicom jaki wpływ na rozwój dziecka ma wspólny udział młodych ludzi i rodziców w edukacji kulturowej.
Na młodych detektywów znowu czekają nie lada wyzwania! Tym razem Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai stanie przed trudnym zadaniem pojmania rabusia pociągów. Czy uda im się rozwikłać zagadkę przed kolejną kradzieżą, mimo że ich Biuro zostaje zamknięte?
Nowa zagadka zmusza nieustraszonych detektywów do zmierzenia się nie tylko z tajemniczym rabusiem pociągów. Lokalna policja zamyka Biuro, jednak to nie powstrzymuje Lassego i Mai, którzy włączają się w poszukiwania złodzieja. Zbierają dowody, analizują fakty, lecz podejrzanych robi się coraz więcej. Do miasteczka zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się pojawi? Czy uda się przyłapać złoczyńcę na gorącym uczynku? Finał sprawy jak zwykle okaże się zaskakujący!
Godzina 18:00
„Kobieta” – tym razem seans skierowany do dojrzałego młodego odbiorcy. Zarówno dorosłego, ale przede wszystkim uczniów szkół ponadpodstawowych. To jeden z najbardziej wymownych filmów maratonu filmowego w Sieradzu. Doskonały obraz na początek drogi na jaką wchodzą młodzi ludzie.
Co to znaczy być kobietą? 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Dotykają przy tym szerokiej gamy problemów: seksualności, małżeństwa, macierzyństwa, przemocy domowej, gwałtu, wolności, zniewolenia, niezależności finansowej, wizerunku ciała, starości, miłości, złości i mądrości. Pomimo przeciwności losu, a czasami tragedii, jakie przeszły, wszystkie wyglądają promiennie, ponieważ w końcu mają szansę wyrazić siebie. Niezależnie od tego skąd pochodzą i ile mają lat, ich doświadczenia rezonują ze sobą, nabierając uniwersalnego znaczenia. W ten sposób powstaje intymny i emocjonalny portret kobiet, które stanowią połowę ludzkości na Ziemi, a mimo to nadal poddawane są przemocy i niesprawiedliwości. To również pean na rzecz ich wewnętrznej siły, odporności, zdolności do przeciwstawiania się przeciwnościom losu i pozytywnej zmiany świata pomimo trudności, jakie napotykają. W erze po #meetoo to również interesujące spojrzenie na rolę i znaczenie kobiet oraz ich postrzeganie świata.