Listopad 2017, poniedziałek
Rock Oratorium "Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość"
Szanowni Państwo!
Fundacja "Polska się upomni" zaprezentuje w dniu 6. listopada (poniedziałek) o godzinie 19.00
w Sieradzkim Centrum Kultury (ul.Dominikańska 19) widowisko
Rock Oratorium
Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość
WSTĘP WOLNY
(Prezentacja dofinansowana z dotacji Biura Programu Niepodległa)
Serdecznie zapraszamy!
Spektakl - dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2017” i środków MON - został zrealizowany przez Fundację „Polska się upomni” we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. i Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, objęty został osobistym patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i prof. MIchała Seweryńskiego - Wicemaszałka RP.
Poniżej przesyłamy link do reportażu historyczno-muzycznego zrealizowanego przez TVP 3 Łodź na kanwie prapremiery widowiska, która odbyła się 15 sierpnia:
https://vod.tvp.pl/video/
„Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość”
„Kto śpiewem się modli, dwa razy się modli” Św. Augustyn
W batalii z jesieni 1914 roku, nazywanej Bitwą Łódzką, w ciągu 26 dni straciło życie 200 tysięcy żołnierzy, w tym wielu Polaków wcielonych do armii zaborców. Stanęli po obu stronach frontu w obcych mundurach i ginęli w bratobójczym starciu. Wielka danina krwi przelanej, która domaga się pamięci i hołdu, dramat – memento dla przyszłych pokoleń. Postanowiliśmy przywrócić łączność z tamtym wydarzeniem wybierając formę rock oratorium. Nasza wypowiedź nosi więc cechy i koncertu i spektaklu i … aktu modlitewnego. Idzie nam o to, by uczestnicy koncertu – wykonawcy wraz z widzami – podjęli wspólne działanie, którego rezultatem będzie doświadczenie, a po nim pamięć odbudowująca więź pokoleń.
Operacja Łódzka była jedną z największych bitew I wojny światowej na froncie wschodnim. Wtedy po raz pierwszy użyto samochodów opancerzonych uzbrojonych w karabiny maszynowe, które miały za zadanie ochraniać wycofujące się rosyjskie oddziały na szosie Pabianice – Łask. Rosjanie również posłużyli się po raz pierwszy pociągiem pancernym, uzbrojonym w dwa działa kalibru 37 mm (w okolicach Gałkowa ostrzelał 49. Rezerwową Dywizję Piechoty). Natomiast Niemcy tuż po zakończeniu Operacji Łódzkiej w walkach pod Bolimowem pierwszy raz użyli gazów bojowych.
W opinii wielu historyków „Operacja Łódzka” przyczyniła się do zmiany losów świata. Groźba niemieckiej przegranej pod Łodzią sprawiła, że zostały tam oddelegowane kolejne siły, które miały początkowo wesprzeć atak na Paryż – ściągnięcie ich do udziału w walkach na ziemi łódzkiej przyczyniło się więc do zatrzymania całego frontu zachodniego. Reżyserowane przez Remigiusza Cabana wydarzenie jest upamiętnieniem poświęcenia poległych wówczas żołnierzy.
W I wojnie światowej życie straciło prawie 9 milionów ludzi. Wśród nich było 500 tys. Polaków – ginęli jako żołnierze Legionów Polskich i tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Jednak najwięcej polskiej krwi przelano w szeregach armii państw zaborczych. Jako obywatele Cesarstwa Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Monarchii Austro-Węgierskiej Polacy walczyli i ginęli często od bratniej kuli.
Nasze widowisko niczym zasnuty dymami Skamieniały Las jest bitwą. Bezkrwawą bitwą o pamięć.
Spektakl, realizowany przez Fundację „Polska się upomni” we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. i Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, objęty został osobistym patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2017” i środków MON.
Wydarzenie objęte zostało patronatem medialnym łódzkiego Oddziału TVP i Radia Łódź. Rock Oratorium miało swoją premierę 15.08.2017 r. – dniu Święta Wojska Polskiego, w plenerze Instytutu Europejskiego w Łodzi. Transmisję z premiery zapewniło Radio Łódź i Radio Opole. Aktualnie trwają prace nad dwoma filmami dokumentalnymi – jeden na zlecenie Fundacji „Polska się upomni”, drugi realizowany przez TVP 3 Łódź – opartych na zarejestrowanym materiale filmowym podczas premiery rock oratorium.
Produkcja: Fundacja „Polska się upomni”
Słowa: Krzysztof Jerzy Krawczyk, Sławomir Macias, Bogdan Loebl
Muzyka: Krzysztof Jerzy Krawczyk, Zbigniew Nikodemski
Wykonanie: KGBand
Scenariusz: Krzysztof Jerzy Krawczyk, Sławomir Macias
Reżyseria: Remigiusz Caban
Dramaturgia: Remigiusz Caban, Adam Słowik
Scenografia: Grzegorz Zieliński
Współpraca realizacyjna: Witold Ancerowicz
Producent wykonawczy: Andrzej Słowik, Adam Słowik
Wydarzenie na facebooku - KLIK!