Sieradzkie Centrum Kultury

wysoki kontrast | Wielkość

-A +A
p w ś c p s n
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Wystawa „Jesienne rozstaje”

04

Listopad 2017, sobota

Wystawa „Jesienne rozstaje”

Wystawa „Jesienne rozstaje”

Wernisaż dnia: 4 listopada 2017 (sobota)

Godzina: 17:00

Miejsce: Galeria Teatr Sieradzkiego Centrum Kultury (Teatr Miejski) ul. Dominikańska 19

Wystawa czynna do dnia 15 grudnia 2017

Wydarzenia na facebook'u: KLIK!

"Kilkanaście lat temu nawiązałem kontakty z Galerią „Art  Deco”  Władka Łuczaka, który to był samodzielnym organizatorem lub współorganizatorem /z rożnymi władzami samorządowymi/ szeregu wieluńskich i okołowieluńskich /Toporów,Kępowizna,Załęcze/ plenerów. Na tych plenerowych dróżkach i ścieżkach pojawili się artyści łódzcy i wrocławscy,a także z Wielunia, Działoszyna i Sieradza. Gościli też twórcy m.in. z Bydgoszczy, Warszawy i Częstochowy. Z czasem utworzyła się pewna swoista „kadra’’,która przybywała na te plenery niemal corocznie. Niestety-różne nieprzyjazne zawirowania sprawiły, że te artystyczno-koleżeńskie spotkania praktycznie zamarły obecnie. Dlatego,kiedy ze strony Sieradzkiego Centrum Kultury /a ściśle mówiąc ze strony nieocenionej Małgosi Jurkowskiej/ padła propozycja wystawy w jego gościnnych murach- ucieszyłem się w dwójnasób. Po pierwsze- radość z samej ekspozycji,ale przede wszystkim- i to po drugie i najważniejsze- możliwość ponownego spotkania i wspólnej prezentacji wyżej wspomnianej grupy artystów. O ileż bowiem od indywidualnej ,ciekawsza będzie wystawa kilkunastu twórców, z których każdy stanowi odrębny mikroświat artystyczny,każdy podąża charakterystyczną dla siebie drogą twórczą. Te czternaście odrębnych dróg, ma teraz okazję zbiegnąć się w ten jesienny czas na rozstajach, jakie tworzy przyjazna zawsze autorom przestrzeń sieradzkiej Galerii Teatr…"

Autorzy prac:

Karolina Antczak
Małgorzata Bernacik-Kurek
Wojciech Górka
Edward Habdas
Jacenty Jończyk
Józef Janecki
Urszula Klechta
Leszek Kurek
Władysław Łuczak
Hanna Mróz Witaszek
Krystyna Rudzka
Maria Sadowska
Andrzej Stefan Wiśniewski
Cezary Zbrojewski



Leszek Kurek

Studia na PWSSP (obecnie ASP)w Łodzi. Dyplom w 1984 r. Zajmuje się malarstwem. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Bierze czynny udział w zbiorowych prezentacjach sztuki oraz licznych plenerach. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Jest laureatem konkursów artystycznych.

Hanna Mróż - Witaszek
Absolwetnka PWSSP w Łodzi. Dyplom na Wydziale Tkaniny w 1974r. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Romana Modzelewskiego i prof. Stanisława Fijałkowskiego. Działalność artystyczna w zakresie malarstwa olejnego i pasteli. Maluje życie, swoją rzeczywistość. Jej malarstwo jest ciche, z mgiełkąlawendy w tle.
Tematem malarstwa Hanny Mróz-Witaszek jest trwanie życia, niepowtarzalna ulotność chwil postrzeganych przez pryzmat fenomenu istnienia. Głęboką nastrojowość artystycznego wyrazu mieści zarówno treść jak i forma prac. Artystka poprzez wykorzystywanie łagodnej kolorystyki i światła nasyca je liryczną refleksyjnością oraz subtelną emocjonalnością.

Karolina Antczak
Ukończyła Wydział Artystyczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Pracuje jako plastyk w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Uprawia malarstwo, rysunek i pastel.  Bierze udział w regionalnych i ogólnopolskich wystawach, plenerach i konkursach. Tematem jej prac są zwierzęta, postaci, pejzaże. Ostatnio ulubionym motywem są drzewa.

Małgorzata Bernacik-Kurek

Studia w PWSSP w Łodzi. Dyplom w 1984 r. z tkaniny unikatowej. Obecnie zajmuje się malarstwem olejnym i suchą pastelą. Jest uczestniczką wielu wystaw zbiorowych i plenerów malarskich.

Maria Sadowska

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych  (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Łodzi. Dyplom w pracowni prof. Juliusza Narzyńskiego obroniła w roku 1977. Jest autorką 22 wystaw indywidualnych  malarstwa i uczestniczyła w ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa sztalugowego, akwareli oraz  kompozycji przestrzennych z elementami malarstwa iluzjonistycznego. W roku 2004 była stypendystką Maison d’Artiste de la Grande Vigne w Dinan we Francji. W lata 1992 – 1996 była członkiem Stowarzyszenia Grupa „R” skupiającego artystów uprawiających sztukę figuratywną. Jest członkiem Grupy Twórczej PLUSMINUS. W 2017 roku otrzymała odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od 1978 roku należy do  ZPAP Okręgu Łódzkiego. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Wojciech Górka

Urodzony 22 lipca 1945 roku w Jeleniej Górze, absolwent Liceum Plastycznego i PWSSP we Wrocławiu. Dyplom w roku 1975 na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby z projektowania graficznego w pracowni profesora Macieja Urbańca i z malarstwa w pracowni profesora Alfonsa Mazurkiewicza. Po kilkuletnim okresie fascynacji grafiką, głównie czarno-białą, zrezygnował ze sztuki powielanej i zwrócił się w stronę sztuki unikatowej. Ze szczególnym upodobaniem uprawia akwarelę, zajmuje się też malarstwem olejnym i akrylowym. W akwareli próbuje notować ulotność chwili, zaś w oleju i akrylu, obok treści, interesują go poszukiwania formalne. Chętnie czerpie inspirację z bliższych i dalszych podróży, które uważa za najmilszy sposób wydawania pieniędzy. Pokazuje swe obrazy na licznych wystawach indywidualnych, uczestniczy w wystawach zbiorowych i plenerach malarskich. Jest członkiem ZPAP. Od ponad dziesięciu lat czuje się związany artystycznie i towarzysko ze środowiskiem łódzkim. Mieszka i tworzy we Wrocławiu oraz w Limanowej w Beskidzie Wyspowym.

Józef Janecki

Studia na PWSSP (obecnie ASP) na Wydziale Form Przemysłowych pod kierunkiem Jerzego Derkowskiego ukończyłem dyplomem w 1984 roku. Wiedzę z malarstwa zdobywałem w pracowniach Prof. Tadeusza Śliwińskiego, Prof. Romana Modzelewskiego  i  Prof. Stanisława Fijałkowskiego. W latach 1983-86 byłem stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Zajmuję się twórczością w zakresie malarstwa olejnego - małe i duże formy. Zrealizowałem 34 wystawy indywidualne i brałem udział w licznych wystawach zbiorowych. Ostatnio z wyróżnieniem w 5-tym Międzynarodowym Biennale Obrazów QUADRO ART Łódź 2016.

Uważam że plenery malarskie to wyjątkowa okazja do poznania interesujących ludzi, uroczych miejsc naszego kraju. To inspiracja do poszukiwania nowych tematów i sposobu ich wyrażenia. Do odkrywania cudów natury, przeżycia przygody czy znalezienia tajemnicy do rozwikłania. W świecie miast, ogrodów, rozległych pól i lasów zwłaszcza moich ulubionych: Nadwarciańskich – Załęczańskich, istnieją dramaty i wzruszające historie, jakże inne od naszych ludzkich. Warto je opowiadać na płótnie.

Na obecnej wystawie, przedstawiam 3 obrazy olejne 70x70 cm, w cyklu „W ogrodzie I, II, III” powstałe, na pamiętnym plenerze w Wieluniu w 2012 roku, którego znakomitym organizatorem był kolega Władek Łuczak – współuczestnik, prowadzący galerię Art Deco w Wieluniu.

Wielkie dzięki dla Cezarego Zbrojewskiego za pomysł wystawy w Sieradzkim Centrum Kultury i prezentację wybranych naszych dokonań plenerowych na pięknej Ziemi Wieluńskiej i okazję do „powrotu” do miłych chwil na niezapomnianych ogniskach w Toporowie, Konopnicy, Załęczu W. (ZHP) czy też w Wieluniu.

Edward Habdas

Malarz i grafik. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Łodzi w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Dyplom obronił w 1964 roku. Twórczość artysty prezentowana była na kilkunastu wystawach indywidualnych i ponad stu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą: w Manchesterze, Montrealu, Malmö, Sztokholmie, Hamburgu, Hagen, Flensburgu, Kolonii, Sao Paulo, Tokio, Rostocku, Berlinie, Stuttgarcie, Frankfurcie nad Menem, Wiedniu, Miluzie, Moskwie, Pradze, Madrycie, Sofii, Budapeszcie, Seged, Landau, Bratysławie, Libanie, Barcelonie, Chicago, Nowym Jorku. Artysta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się z zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowym w Wałbrzychu.

Urszula Klechta-Knol

Absolwentka PWSSP /obecnie ASP/ w Łodzi; studentka  prof. Mariana Jaeschke- malarstwo i prof. Antoniego Starczewskiego- gobelin.  W pracy twórczej czerpie doświadczenie z kościoła wschodniego, maluje pejzaże, portrety oraz obrazy z ekspresją w treści i formie. Współpracuje przy renowacji i rekonstrukcji kościołów drewnianych, ołtarzy, rzeżb i obrazów. Także wieloletni współpracownik „Teatru Logos” przy Ośrodku Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Łodzi. Jest  autorką wystaw indywidualnych, uczestnikiem wystaw zbiorowych oraz plenerów malarskich.

 

Andrzej Stefan Wiśniewski

W latach 1985-1991 studiował w PWSSP w Łodzi /obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego/. Dyplom w Pracowni Projektowania Graficznego prof.S.Łabęckiego i Pracowni Malarstwa prof.R.Hungera w 1991 r. W 1986 r. zakłada Portretową Firmę ASW /Wędrujący Teatr Rysunku/.   Magiczne podróże z blokiem rysunkowym i węglem po Polsce i Europie /Praga-1989,1999; Berlin-1991;Wenecja-1995;Haarlem-1992;Londyn-1992;Florencja-1995;Rimini-1995;Saarburg-1998; Wilno-1996,2002;Malko Tarnovo-2007/. Akcje portretowe -zjazdy,sympozja i konferencje medyczne w latach 1996-1999; otwarcia Salonów IKEA w Warszawie 1993 i w Poznaniu 1994. „Galeria Profesorów Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej”- tekst C.Szczepaniak, portrety A.S.Wiśniewski- 2004 r. W 1996 zakłada Pastelową Firmę ASW /Wędrujący Teatr Pasteli/. Wykorzystuje doświadczenia Wędrującego Teatru Rysunku w technice pastelowej. Od wiosny do jesieni rysuje w plenerze. Brał udział w blisko 70 plenerach w Polsce,Czechach,Bułgarii i na Litwie. Autor 39 wystaw indywidualnych.

 

Jacenty Jończyk

Studia artystyczne ukończył w WSP w Częstochowie /obecnie Akademia im.Jana Długosza/. Dyplom w pracowni prof. A. Niekrasza w 1980 r. Podyplomowe studia informatyczne ukończył na politechnice Częstochowskiej. Twórczość w zakresie malarstwa sztalugowego i ściennego. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych w Polsce,Kanadzie i Francji. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Laureat wielu nagród za twórczość.

 

Władysław Łuczak

Sztuką zajmuje się od zawsze. Rzeżbi,wykonuje metaloplastykę i grafikę. Obecnie uprawia malarstwo- głównie sztalugowe. Wystawia indywidualnie oraz bierze udział w wystawach zbiorowych. Prace jego znajdują się w wielu prywatnych zbiorach w kraju i za granicą. Od 2001 r. prowadzi w Wieluniu Galerię Sztuki „Art. Deco”,która od 2011 r. jest galerią Oddziału Wieluńskiego ZPARP. Jest członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej.

Cezary Zbrojewski

Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom w Pracowni Wklęsłodruku prof. M.Piotrowskiego w 1988 r. Zajmuje się głównie malarstwem i rysunkiem. Autor ponad 30 wystaw indywidualnych w galeriach m.in.Sieradza,Łodzi,Warszawy,Szczecina,Kalisza,Grudziądza,Piotrkowa Tryb., Zielonej Góry,Ostrowa Wlkp oraz podczas Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku.  Uczestnik ponad 50 wystaw zbiorowych,środowiskowych,poplenerowych.                     Od prawie 30 lat utrwala w swej twórczości urodę i niepowtarzalne klimaty „Małych Ojczyzn’ na terenie Polski i dawnych Kresów Wschodnich. W 2008 r. otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla kultury polskiej’ przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Krystyna Rudzka

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki 1990/1991.Studia na UMCS w Lublinie.Wieloletni członek , sekretarz obecnie w-ce prezes Zarządu Okręgu Lubelskiego  ZPAP oraz członek Zarządu Głównego ZPAP(GSK). Autorka albumu „ uśmiech Rośliny”. Organizatorka i uczestniczka szeregu plenerów. wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Laureatka nagród i wyróżnień. .

Zorganizowała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych m.in:  Instytut kultury Polskiej -Lipsk (Niemcy)-1989,  BWA Rzeszów-1991,  BWA Tarnów-1993, BWA Zamość -2016, Muzeum UMCS 2017 , Munster(Niemcy)-1995,2002, Konsulat Generalny RP Nowy Jork(USA)-1997,   Fundacja Kultury Polskiej New Jersej(USA), Galeria „Pod Podłogą” 2002 ,j Materii” Lublin, Muzeum UMCS Lublin „W zielonej postaci ukryte „ 2017,  Muzeum Nadwiślańskie "Geocykl" Kazimierz Dolny-2000. Od 25 lat Współpracuje z Geologiem dr. Lucjanem Gazdą tworząc cykle o temayyce geologicznej:  Państwowe Muzeum na Majdanku Lublin 2006,   Muzeum W Chełmie "Istota Materii"-2011,   Oddział Muzeum Lubelskiego w Łęcznej "Dusza Kamienia Odrzuconego"-2011,Muzeum W. Pola Lublin „ Przenikanie czasu z materią „ 2016 , Galeria Radia Lublin.

Uczestniczyła w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in.: "InterArt"Poznań-1988,   Triennale Współczesnego Portretu Radom-1990,   Międzynarodowa Wystawa w Sant Jacob(Austria)-1991,   Plewen (Bułgaria)-1989, Inspiracje Ziemią Muzeum Nadwiślańskie Kazimierz Dolny 1991,  Galeria De Cisseaux Paryż(Francja)-1992,  Stadtmuseum Waldkraiburg(Niemcy)-1993,  "Kwiaty Pejzaż"Stara Kordegarda Warszawa, Tokio (Japonia}-1993,  Sacrum" Częstochowa,   National Galery Melbourne(Australia)-1997,   Współczesna Sztuka Polska Nowy Jork(USA)aukcja-2006 ,2007, 2008, 2009,  Muzeum Północno –Mazowieckie Łomża,  Ziemia 2000 Galeria ZPAP-Warszawa,   BWA Rzeszów 2006 –2012,  "Bliżniemu Swemu" Zachęta W-wa-2007,2009, 2011,  Muzeum Lubelskie –Autograf, Salon wschodni Lublin,   Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Warszawa-208- 2010,  "Akt' Galeria Solvej Kraków-2008 , Orońsko BWA 2011, 2012, ,  100 lat ZPAP Lublin 2011,   Muzeum Archidiecezjalne- Lublin-2007, Muzeum Dom Długosza Sandomierz 2010, ,Katowice 2008, 2009, Jura-tajemnica Ziemi-BWA Częstochowa 2010,  "Obecność" Lublin -2011.”Obecność 2012” Galeria Wydziału Artystycznego  UMCS  Lublin 2013, „Ogrody” BWA Wałbrzych 2013 pokonkursowa.

Laureatka nagród i wyróżnień m.in.: Galeria EL. Elbląg 1991  III nagroda,  Oddech Warszawa-1991 III nagroda,   Radom Współczesny wizerunek Madonny nagroda ,  Postawy BWA Rzeszów 1993 nagroda,   Autograf-Muzeum Lublin –2001wyróżnienie, 2003 nagroda .Zasłużony Działacz Kultury, Złota odznaka ZPAP, nagroda Prezydenta Miasta Lublina, nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego Uczestniczka aukcji charytatywnych w kraju i za granicą. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych, państwowych i muzealnych.












Odbyło się u nas:

11 Stycznia 2025

KINO TEATR

10 Stycznia 2025

KINO TEATR

09 Stycznia 2025

Wynajem sali

Newsletter

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Rozwiń/zwiń okno Facebook